اگر هدف مقامات جمهوری اسلامی، با جلوگیری از حضور جعفر پناهی در جشنواره فیلم برلی…

‫اگر هدف مقامات جمهوری اسلامی، با جلوگیری از حضور جعفر پناهی در جشنواره فیلم برلیناله، کاستن از حضور وی در افکار عمومی بوده باشد، که باید گفت مثل همیشه،همانند دیو وارونه کار عمل کردند.

کافیست نام جعفر پناهی را به گوگل بدهید، تا با سیلی از مقالات و گزارش‌های دیداری و شنیداری مواجه شوید.


Timeline Photos
غیبت پر حضور جعفر پناهی در برلیناله

اگر هدف مقامات جمهوری اسلامی، با جلوگیری از حضور جعفر پناهی در جشنواره فیلم برلیناله، کاستن از حضور وی در افکار عمومی بوده باشد، که باید گفت مثل همیشه،همانند دیو وارونه کار عمل کردند.

کافیست نام جعفر پناهی را به گوگل بدهید، تا با سیلی از مقالات و گزارش‌های دیداری و شنیداری مواجه شوید.

از میان این همه، تنها به لحظه نگاری خلاصه شده‌ای از زمان نمایش فیلمش، پرده، در اینجا بسنده می کنم و در می گذرم.
به گزارش رسانه‌های آلمانی، صندلی او روز سه شنبه، خالی ماند، اما وی در بیرون و درون سالن حضوری سنگین داشت. موضوع فیلم ۱۰۷ دقیقه‌ای پناهی در ۶۳ امین جشنواره برلیناله، از دست دادن آزادی است و نمایش آن، با کف زدن‌ها و استقبال تماشگران فیلم مواج شد، که یکی از آن‌ها «برند نویمان»، وزیر فرهنگ آلمان بود. بویژه در صحنه‌ای که خود پناهی در آن ظاهر می شود، تماشاگران با هیجان هر چه تمامتر به کف زدن پرداختند.

به گزارش «ولت اکسپرس اینترناشنال»، ممنوع السفر بودن پناهی، توفانی از اعتراض را در میان سینِما گران و سیاستمداران آلمان بر انگیخت.
در زمان نمایش «پرده بسته»، صندلی پناهی در میان کامبوزیا پرتوی، کمک کارگردان و مریم مقدم، بازیگر فیلم، خالی ماند. روی آن نوشته‌ای با نام «جعفر پناهی» نصب شده بود.

نمایش نخست فیلم، با استقبال و تحسین تماشگران مواجه شد. پس از نمایش، کامبوزیا پرتوی روی صحنه رفت و از جمله گفت از اینکه پناهی در آنجا نیست بسیار اندوهگین است. و افزود: اما وی تنها از نظر فیزیکی در اینجا نیست، افکار و ارزش‌های درونی‌اش امروز با ما بودند. وی اظهار امیدواری کرد که در نمایش‌های بین‌المللی دیگر جعفر پناهی بتواند حضور داشته باشد.

در ادامه گزارش آمده است که این فیلم نه تنها به خاطر ماده انفجاری سیاسی اش، بلکه به خاطر در هم آمیزی هنرمندانه رویا، تصور و واقعیت، بخت زیادی برای دریافت خرس برلین را دارد.

(عسگر آهنین – آلمان، ۱۴ فوریه ۲۰۱۳)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: