شیرین نشاط: با ونگ‌کاروای توانستیم سایر داوران را درباره فیلم پناهی قانع کنیم…

‫شیرین نشاط: با ونگ‌کاروای توانستیم سایر داوران را درباره فیلم پناهی قانع کنیم

هر کدام ما از یک سری فیلم‌ها بیشتر دفاع می‌کردیم ولی فیلم اول و دوم و سوم فیلم‌هایی بودند که همه دوست داشتند. اما در مورد بقیه فیلم‌ها من می‌بایست می‌جنگیدم تا دیگران را قانع کنم.

مثلا فیلم قزاقستان که فیلمی جدید است و مثل عکاسی است و داستانی قوی دارد. فیلم آقای پناهی کار آسانی نبود چون خیلی سمبلیزه شده بود و آنها متوجه نمی‌شدند، یا به آن صورت نمی‌توانستند وارد داستان شوند. خارج از وضعیت بخصوصی که ایشان در ایران دارد، برای آنها این نوع داستان گویی سخت بود. یا کسانی بودند که برای مجاب کردن داوران درباره داستان‌های دیگری تلاش می‌کردند که من نمی‌توانستم رابطه برقرار کنم. بنابراین تلاش کردیم که به همدیگر گوش بدهیم و همدیگر را قانع کنیم و در آخر رای بدهیم. این فرایند خیلی دموکراتیک بود. ونگ کار وای واقعا توانست کار خودش را خوب انجام بدهد. ضمن اینکه من برای فیلم‌هایی که قبول داشتم خیلی جنگیدم.

شیرین نشاط فیلمساز و هنرمند ایرانی ساکن آمریکا امسال از اعضای هیئت داوران جشنواره برلین بود که ریاست آن را ونگ کار وای، کارگردان چینی بر عهده داشت. پنج عضو دیگر هیئت داوران عبارت بودند از: سوزان بیر، آندرآس درزن، الن کوراس، تیم رابینز و آتینا تسانگاری.
امسال جایزه خرس نقره برای بهترین فیلمنامه را فیلم پرده، ساخته مشترک جعفر پناهی و کامبوزیا پرتوی از آن خود کرد.

در لینک زیر گفت و گوی اختر قاسمی,با شیرین نشاط درباره شیوه داوری و نظرات داوران درباره این فیلم و سایر فیلم ها را می خوانید. این گفت و گو پس از مراسم اهدای جوایز شصت و سومین جشنواره برلین در شامگاه ۱۶ فوریه انجام شده است.

http://www.bbc.co.uk/persian/arts/2013/02/130218_neshat_interview.shtml

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: