تقدیر از جعفر پناهی توسط کارگردان کامبوجی در کن سهم “گذشته” اصغر فرهادی از فستی…

‫تقدیر از جعفر پناهی توسط کارگردان کامبوجی در کن

سهم “گذشته” اصغر فرهادی از فستیوال فیلم کن جایزه بهترین بازیگر زن برای برنیس بژو بود. جایزه‌ای فرانسوی برای یکی‌ از مطرح‌ترین بازیگرن سینمای فرانسه و جهان.
بژو که با فیلم “آرتیست” نامزد دریافت جایزه اسکار بود، در این فیلم نقش مقابل علی‌ مصفا را ایفا کرد؛ در اولین تجربه فیلم‌سازی فرهادی در خارج از ایران که با بودجه ۱۲ میلیون یورویی در فرانسه مقابل دوربین رفت و کن اولین حضور جهانی‌ آن بود.

به اعتقاد بعضی‌ از کارشناسان، “گذشته” اگرچه نمایش موفقی‌ در کن داشت، اما برای فرهادی که با “جدایی” هر جا که رفت بر سکوی نخست ایستاد، از دست دادن “نخل طلا” یک پسرفت محسوب می‌‌شود، آن هم با فیلمی که حدود بیست برابر فیلم قبلی‌‌اش هزینه داشته است.

محمد رسول اف، دیگر فیلمساز ایرانی‌ که در بخش “نوعی نگاه” با فیلم جدیدش، “دست نوشته‌ها نمی‌‌سوزند”، در ارتباط با قتل نویسندگان ایرانی‌ حضور داشت نیز هیچ جایزه‌ای دریافت نکرد و جایزه اصلی‌ این بخش به ریتی پن با فیلم “تصور گمشده” از کامبوج رسید که این فیلمساز پس از حضور روی سن جایزه خود را به جعفر پناهی، فیلمساز ممنوع الکار ایرانی‌، اهدا کرد. او گفت “پناهی کسی‌ است که در شرایط سخت فیلم می‌‌سازد. می‌‌توان کسی‌ را تحت حبس خانگی قرار داد و از کار محرومش کرد، اما نمی‌‌توان تخیلات و افکارش را دزدید.‬


‫تقدیر از جعفر پناهی توسط کارگردان کامبوجی در کن – سپیده دم‬
sepidedam.com
‫جایزه اصلی‌ بخش "نوعی نگاه" به به ریتی پن با فیلم "تصور گمشده" از کامبوج رسید که این فیلمساز پس از حضور روی سن جایزه خود را به جعفر پناهی اهدا کرد.‬

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: