Behind the Smile of Iran’s Rouhani United Nations human rights experts are call…

Behind the Smile of Iran's Rouhani

United Nations human rights experts are calling on Iran to halt what they call an "abrupt surge" in hangings in the country since the start of 2014. The call is contained in a joint statement from the UN special rapporteur for human rights in Iran, Ahmed Shaheed, and the UN special rapporteur on summary executions, Christof Heyns. The statement described Iranian authorities as carrying out the death penalty on prisoners with "alarming frequency." The statement said at least 40 people have reportedly been hanged in Iran in the first two weeks of January, with at least 33 executions reported in the past week …


Timeline Photos
جلوگیری مردم از اعدام یک جوان در سنندج: ديگر دوران اعدامها را به پايان ميرسانيم! ديگر نميگذاريم فرزندان ما را بکشيد

يك سال پيش روز ۴ بهمن

اين پيام اقدام جسورانه
صدها نفر در مقابل زندان سنندج بود.

روزسه شنبه مقامات زندان مرکزي سنندج به خانواده عمر شهبازی خبر دادند که فرزندشان بامداد چهار شنبه اعدام ميشود. خبر اعدام فوري اين زنداني اسير جلادان اسلامي در زندان سنندج از طريق خانواده اش پخش شد. اوايل بامداد روز ۴ بهمن ماه ۱٣۹۱ تعدادی از اعضای خانواده و آشنایان فرد محکوم به اعدام و مردم کم کم در مقابل زندان مرکزی سنندج تجمع کردند.
قرار بر این بود صبح ساعت ٥ بامداد عمر شهبازي اعدام شود. اما خانواده او با دلهره و نگراني در مقابل زندان جمع شدند. کم کم مردم شهر با خبر شدند و به همدیگر خبر میدادند تا جلوی زندان مرکزی سنندج تجمع کرده و مانع اجراي اين حکم شوند. مردم با تجربه سنندج مردمي که بارها جان اعداميها را نجات داده اند٬ بسرعت در مقابل زندان تجمع کرده و در نهایت نزدیک ساعت ۵ صبح جمعیتی حدود چهارصد نفر تجمع کردند. تیم اعدام و دادستان و قاضی و خانواده مقتول به همراه تعداد زیادی پلیس داخل زندان رفتند. همه چيز آماده بود که خون بريزند و دستهايشان را بشويند و مشغول صبحانه خوردن شون. اين بار اما روياي جنايتشان در هم ريخت. اين بار صدها نفر باهم زمزمه اعتراض سر داده و ميگفتند ديگر دوران اعدامها را به پايان ميرسانيم. ديگر نميگذاريم بکشيد و جنايت کنيد. تجمع ادامه داشت و نیروهای پلیس زیادی که اکثرا گارد ویژه بودند دو طرف بلوار ارشاد را قرق کردند و مردم را به محاصره دراورده بودند. اعتراض مردم بالا ميگرفت و خبر میامد که هنوز بخاطر تجمع اعتراضي مردم جرات اعدام ندارند.
پلیس با تشبثات فراوان قصد مرعوب کردن مردم را داشت. ساعت هفت و نيم صبح به تجمع کنندگان دو بار وحشیانه هجوم آوردند و با باتون و گاز اشک آور و اسپری مردم را مورد ضرب و شتم قرار دادند. اما مردم جسورانه مقابله ميکردند و عقب ننشستند. اين يک جنگ و نبرد مهم عليه اعدامها در ايران بود. چند نفر از جمله چند زن که جسورانه در صف اول بودند٬ مجروح شدند که تظاهر کنندگان انها را از محل کمی دورتر بردند. اما تجمع ادامه داشت. در نهایت ساعت ۹ صبح مزدوران حکومت اسلامي به زور ميخواستند مردم را متفرق کنند که نتوانستند. بعد قول دادند که اگر معترضين فقط در داخل ماشینها بنشینند٬ محکوم را اعدام نمیکنند. تعدادی از مردم در داخل ماشینها نشستند. ولی همچنان در مقابل زندان ماندند و منتظر پاسخ بودند. در نهایت تیم اعدام و خانواده مقتول و دادستان و قاضی به همراه تعداد زیادی ماشین پلیس از زندان خارج شدند و گاردیها نیز ناچار شدند صحنه را ترک کنند. خبر دادند که دادستان اعلام کرده است یکماه اعدام را عقب میاندازند تا خانواده محکوم بتوانند فرصت داشته باشند که از خانواده مقتول رضایت بگیرند. واقعیت اما بر کسی پوشیده نیست که آنها آماده اعدام بودند. ولي جرات اعدام کردن اين فرد را بدليل اعتراض صدها نفره و حضور مردمي خشمگين و جان به لب رسيده نداشتند.
کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران ضمن حمایت از اقدام جسورانه خانواده عمر شهبازی و مردم مبارز سنندج به همه آنان درود می فرستد و حرکت اعتراضی و متحدانه شب گذشته آنها در مقابل زندان مرکزی سنندج را ارج می نهد و از مردم مبارز شهر سنندج، شهرهای کردستان و همه جا می خواهد که برای جلو گیری از اعدام محکومین به اعدام به اعتراض و مبارزه متحدانه خود تا لغو کامل این احکام ضد بشری ادامه دهند. حکومت جهل و جنایت اسلامی بار دیگر در مقابل اقدام بموقع و متحدانه مردم سنندج ناچار به عقب نشینی شد. جنبش علیه اعدام بار دیگر توانست مانع از خونخواری جلادان حکومت اسلامی شود.مردم آزاديخواه و انسان دوست سنندج، همچنانکه مردم مريوان با اعتصاب عمومي عليه حکم اعدام زانيار و لقمان مرادي به ميدان آمدند، شما نیز با اين عمل جسورانه اين بار با جنگيدن براي نجات جان عمر شهبازي نشان داديد که ديگر نميگذاريد جلادان بيش از اين فرزندان مان را بکشند. زنده باد مردم سنندج.
کميته کردستان حزب کمونيست کارگري ايران
چهار بهمن ۱٣۹۱- ۲٣ ژانويه ۲۰۱٣

یک روز پس از انتشار گزارش سالیانه دیده بان حقوق بشر که در آن از “شتاب اعدامها” در ایران انتقاد شده بود، دو گزارشگر ویژه سازمان ملل در بیانیه مشترکی “افزایش ناگهانی اعدامها” در ایران را در هفته های اخیر محکوم کردند.

در بیانیه مشترک احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران و کریستف هینز، گزارشگر ویژه این سازمان در امور اعدام های خودسرانه، که روز چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۲ منتشر شده، گفته شده است که شمار اعدام ها در ایران از آغاز سال جاری میلادی، جهش داشته است.

این بیانیه افزوده است که این اعدام ها “بطرز نگران کننده ای مرتبا” انجام شده است.

این دو گزارشگر ویژه سازمان ملل در بیانیه خود با اشاره به اعدام ۴۰ نفر در دو هفته اول ماه ژانویه جاری، گفته اند که دستکم ۳۳ نفر از آنها در طول هفته گذشته بوده است.

در این بیانیه شمار اعدام ها در سال ۲۰۱۳ ، ۶۵۲ مورد ذکر شده است که دستکم ۲۸ نفر از آنها زن و عده ای نیز از زندانیان سیاسی بوده اند.

روز سه شنبه نیز سازمان دیده‌بان حقوق بشر در بیست و چهارمین گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر در ۹۰ کشور جهان و از جمله ایران اعلام کرده بود که “یکبار دیگر اعدام‌ها، به ویژه اعدام محکومان مواد مخدر با شتاب بیشتری ادامه پیدا کرده است.”
دیده‌بان حقوق بشر با استناد به آمارهایی منتشر شده از سوی جمهوری اسلامی ایران، در مورد مجازات اعدام در این کشور گفته است که تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۳ دست کم ۲۷۰ زندانی در ایران اعدام شدند که اتهام ۱۶ تن از این تعداد، محاربه با خدا و ارتباط با گروه‌های مخالف و از جمله هشت زندانی بلوچ بوده است.

این گزارش افزوده است: “علاوه براین، ۴۰ تن از زندانیان کُرد هم با اتهام تروریسم در انتظار اعدام هستند.”

دیده‌بان حقوق بشر ارقام واقعی اعدام‌شدگان در ایران را بسیار بیشتراز تعداد اعلام شده دانسته و گفته که محکومیت آنها در جریان محاکمات ناقص دادگاه‌های انقلاب صورت گرفته است.

در گزارش این سازمان آمده است که ده‌ها تن از محکومان زیر ۱۸ سال نیز در ایران در انتظار مجازات اعدام هستند.

http://j.mp/LH5L2D

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: