زنانی که برای تشویق ایران به ورزشگاه آزادی رفته بودند، همگی بازداشت شده و با چند…

‫زنانی که برای تشویق ایران به ورزشگاه آزادی رفته بودند، همگی بازداشت شده و با چند دستگاه ون، به "بازداشتگاه وزرا" انتقال یافته اند!‬


Timeline Photos
بازداشت زنان "ايرانی" پس از وعده های پوشالی حسن روحانی!

بازی والیبال ایران و ایتالیا در لیگ جهانی در حال برگزاری است و به گزارش راديو فردا زنانی که برای تشویق ایران به ورزشگاه آزادی رفته بودند، همگی بازداشت شده و با چند دستگاه ون، به "بازداشتگاه وزرا" انتقال یافته اند.
ممانعت از ورود زنان، برخلاف مقررات و تعهداتي است كه جمهوري اسلامي به فدراسیون جهانی والیبال داده است! فعالان زن در روزهاي گذشته از تبعيض شرم آور بين زنان ايراني و غير ايراني خبر داده بودند تا آنجا كه عده اي از دختران ايراني مجبور شدند با لباس تيم مقابل مقابل و تشويق آنها وارد ورزشگاه شوند!

پيش از اين شهیندخت مولاوردی، معاون امور زنان ریاست جمهوری گفته بود که حسن روحانی دستور داده که این موضوع بررسی شود!

مولاوردی روز سه شنبه ۲۷ خرداد در گفت و گو با خبرگزاری مهر گفت: رییس جمهور در این باره از من توضیح بیشتری خواست و مقرر شد تا بنده و وزیر ورزش و جوانان رایزنی هایی در این باره انجام دهیم!

يكي از كاربران فيسبوك ميگويد: " اينها با تمسك بكدام اصول، حقوق و آزاديهاى اين قشر اجتماع را محصور مينمايند وچرا از حضور زنان در اجتماع هراس دارند و آيا از شجاعت تاريخى اين قشرآگاهى دارند؟ "

سه روز پيش قنچه قوامي يكي از فعالين حقوق زنان نيز نوشت:

تهديد مي كنند : " هوا كه تاريك بشه، جمعتون مي كنيم." مي گويند كه نيرو براي حفظ امنيت ما در داخل ورزشگاه ندارند، در حاليكه به تعداد ما مامور براي تهديد و ارعاب آورده اند. مي گوييم ورود زنان به ورزشگاه هيچگونه منع قانوني و شرعي ندارد. مي گويند "دستور" است و مثل هميشه مامورند و معذور. سرهنگ عرب سرخي مي گويد: " گوشتون رو عين موش مي گيرم و پرتتون مي كنم توي ون". نماينده معاونت زنان رياست جمهوري به حمايت از تجمع كنندگان آمده است و وعده برگزاري جلسه با حضور معترضين و سردار ساجدي و استاندار و … مي دهد. رفع ممنوعيت ورود زنان به ورزشگاه ابتدايي ترين و كم هزينه ترين اقداميست كه دولت روحاني در حوزه زنان مي تواند انجام دهد. وزير ورزش مسابقه قبلي را به طور سمبليك با خانواده خود در ورزشگاه به تماشا نشسته است، كه نشان دهد از ورود زنان حمايت مي كند. يك سال گذشته و اين حمايت ها راه به جايي نبرده است. حتي براي تماشاي مسابقات واليبال و بسكتبال كه تا دو سال پيش براي زنان مجاز بود. كار كار خودمان است، بايد جمع شويم و آنقدر پشت در ها بايستيم تا مجوز حضورمان صادر شود. مسابقه بعدي، روز جمعه برگزار خواهد شد.

خبرگزاری بانک ورزش روز گذشته نوشت : تبعیض عجیب مسوولان ورزشگاه آزادی باعث شده است تا برخی بانوان ایرانی موفق به حضور در سالن و تماشای دیدار والیبال ایران و برزیل نشوند.

ژیلا بنی‌ یعقوب در رابطه با تبعيض بين زنان ايراني و غير ايراني نوشته بود: فدراسیون جهانی والیبال از جمهوری اسلامی ایران تعهد گرفته بود که به زنان اجازه حضور در ورزشگاه را برای تماشای مسابقات جهانی والیبال بدهد. ما امروز برای تماشای مسابقه ایران-برزیل به استادیوم آزادی رفتیم.تعدادی از دخترها با روسری سفید بودند.برخی از روسری سفیدها چادری بودند برخی با مانتو.مسوولان ورزشگاه اجازه ورود به زنان را ندادند و ما پشت درهای بسته ماندیم.جمهوری اسلامی یکبار دیگر تعهداتش را در باره حقوق زنان نقض کرد.تعدادکمی از زنان که ظاهرا از هسران مقامات و یا وابستگان سفرا و خانواده های والیبالیست های برزیلی بودند توانستند وارد ورزشگاه شوند.

هنگامی که چند زن اجازه ورود پیدا کردند، با این پرسش ما روبرو شدند که چرا آنها اجازه دارند ما نداریم که ماموران گفتند:" آنها پاسپورت دارند، پاسپورت برزیلی"… یکی از دوستان ما(میرا قربانی) گفت :ما هم پاسپورت داریم، پاسپورت ایرانی.اجازه می دهید وارد شویم؟…پاسخی نیامد.

* تصاوير آرشيوي است

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: